Modré svetlo a jeho účinky

Spektrum svetla pozostáva z viacerých farieb, jednou z nich je modrá farba, s ktorou sa dennodenne stretávame pri slnečnom žiarení. Lenže modré svetlo vyžarujú aj digitálne zariadenia, čo je pre ľudský organizmus (pre naše oči) už priveľa. Stále viac a viac sme vystavení umelému modrému svetlu z digitálnych zariadení. Toto modré svetlo zabezpečuje jas a ostrosť obrazu na displejoch monitorov, notebookov, televízorov a mobilných telefónov.

Škodlivé účinky modrého svetla

Stále viacerí tvrdia, že veľké množstvo modrého svetla negatívne vplýva na ľudský organizmus. Môže spôsobiť poruchu spánku, môže dopomôcť k vytvoreniu cukrovky, pamäťovej poruchy, obezity a depresie. A nie v poslednom rade potrápi aj naše oči.

Prečo je škodlivé modré svetlo?

Keď v noci nespíš v úplnej tme, ale okolo teba svietia pohotovostné led diódy rôznych elektrických zariadení alebo dokonca displej mobilného telefónu, nemôžeš si poriadne oddýchnuť. Tieto svetlá narúšajú produkciu hormónu melatonínu a inštrukcie, ktoré ti dáva mozog tvojmu organizmu k pokojnému spánku. 
Tým, že sme neustále vystavení modrému svetlu mobilných telefónov, tabletov a iných digitálnych zariadení, náš zrak sa môže kaziť rýchlejšie než si to myslíme. Túto skutočnosť potvrdzujú aj najnovšie prieskumy, ktoré sa zameriavali na negatívny vplyv modrého svetla na naše zdravie.

Ako škodí modré svetlo?

Najnebezpečnejší účinok má na oči. Keďže naše oči nedokážu úplne vyfiltrovať modré svetlo, preto lúče svetla cez rohovku preniknú až k sietnici. Naše oči sú neustále vystavené modrému svetlu aj tým, že v bežnom živote používame digitálne zariadenia ako mobilné telefóny, počítače, tablety a televízory. Môže to mať negatívny vplyv na sietnicu oka. Znamená to poškodenie alebo úplné odumretie buniek citlivé na svetlo. Toto nazývajú makulárnou degeneráciou, ktorá sa doteraz častejšie objavovala u ľudí vo vyššom veku. Makula lebo žltá škvrna je centrálna časť sietnice, ktorá zabezpečuje ostré videnie detailov. Ak tieto bunky odumrú, nebudeme vidieť to, kde práve pozeráme. Nevznikne úplná slepota, ale vo veľkej miere môže sťažovať každodenný život človeka. Ten, kto už mal operáciu sivého zákalu, ešte väčší pozor si musí dávať na nebezpečné účinky modrého svetla. 

Ako sa dá zabrániť poškodeniu zraku? Ochrana proti modrému svetlu.

Používaním určitých prostriedkov môžeš zredukovať/minimalizovať dopad modrého svetla na organizmus. Vonku, v robote, doma máš možnosť používať ochranné prostriedky, ktoré filtrujú modré svetlo. 

Ako sa môžeš chrániť pred škodlivým modrým svetlom v exteriéri?

V súčasnosti sila slnka je dosť intenzívna. Keď sa dlhšie zdržiavaš vonku je dôležité, aby si stále nosil klobúk, čiapku alebo šatku, natieraj sa slnečným olejom s UV400 ochranou a maj na sebe slnečné okuliare s UV400 ochranou. 

Čo znamená UV400 ochrana?

Každý štát má určené, do akej miery majú slnečné okuliare zachytiť UV svetlo. Na slnečných okuliaroch musí byť znázornené, že spĺňajú túto normu a že sú vyrobené na špeciálne účely (napr. pre lyžiarov alebo pilotov). Jednoduchšie okuliare filtrujú žiarenie pod 380 nm, okuliare s vyššou kvalitou dokážu vyfiltrovať každé žiarenie pod 400 nm. Na takýchto okuliaroch je označenie "UV400" alebo "100% UV protection".

Ochrana proti modrému svetlu trochu inak. Pre koho sú určené okuliare na počítač?

Keď často pracuješ pred monitorom alebo notebookom, vrelo sa odporúča nosenie počítačových okuliarov, ktoré chránia tvoje oči pred vyžarujúcim modrým svetlom z týchto zariadení. Ochrana proti modrému svetlu by mala byť dôležitou súčasťou života počítačových, playstationových a xboxových hráčov. Pre týchto hráčov sú vyvinuté špeciálne herné okuliare, ktoré tiež dostatočne chránia oči ľudí, ktorí dlhé hodiny drvia rôzny hry. Ak si typ človeka, ktorý často ťuká do mobilného telefónu alebo tabletu, aj tvoje oči by si zaslúžili ochranu, pretože aj tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo. Vedci odporúčajú pre ľudí, ktorí často používajú digitálne zariadenia, aby používali okuliare s UV400 filtrom a filtrom modrého svetla.
Na našom webshope všetky okuliare sú vybavené filtrom modrého svetla. Okrem toho sú elegantné a ultraľahké. Navyše k okuliarom dostaneš od nás tvrdé puzdro s koženým poťahom, mäkké vrecúško a mikrovláknovú utierku. Okrem filtra modrého svetla šošovky našich okuliarov sú odolné proti poškriabaniu, sú antireflexné a vyrobene UV400 filtrom. 

Aj bez okuliarov môžem filtrovať modré svetlo?

Áno. Ani vtedy nemôžeš zanedbať ochranu svojich očí, keď nechceš nosiť okuliare. Existujú aplikácie, ktoré keď si nainštaluješ na digitálne zariadenia, dokážu zredukovať intenzitu modrého svetla. Bez toho je lepšie, ak tieto zariadenia nepoužívaš večer pred spaním. Bez dostatočnej ochrany odporúča sa aspoň 2 hodiny pred spaním položiť si telefón, tablet a postaviť sa spred monitora za účelom pokojného spánku.
V práci, kde je niekedy nevyhnutné používanie monitora, najideálnejším riešením je nosenie okuliarov na počítač. Vyberaj si podľa vlastného vkusu z nášho e-shopu!